11 декабрьдә Татарстан Республикасы буенча эчке эшләр министрлыгының Юл хәрәкәте иминлеге дәүләт инспекциясе идарәсендә массакүләм мәгълүмат чараларында юл хәрәкәте иминлеге проблемаларын яктыртуга багышланган ХVII республика конкурсы җиңүчеләрен һәм лауреатларын бүләкләү тантанасы булды.
«Ышаныч һәм иминлек» конкурсы Татарстан Республикасы буенча Эчке эшләр министрлыгының Юл хәрәкәте иминлеге дәүләт инспекциясе идарәсе, Татарстан Республикасы журналистлар берлеге, «Татмедиа» республика матбугат һәм массакүләм коммуникацияләр агентлыгы, «Юл хәрәкәте иминлеге» дәүләт бюджет учреждениесе тарафыннан үткәрелә.
Әлеге бәйге беренче тапкыр 1999 елда үткәрелгән иде. Ул вакытта массакүләм мәгълүмат чаралары бердәнбер номинациядә – «Юл хәрәкәте иминлегенә багышланган социаль реклама» номинациясендә көч сынашкан иде. Быелгы конкурста исә номинацияләр саны җидегә җитте, аларга 285 материал алынды. Шулар арасында 75 телесюжет, 43радиосюжет, 163 мәкалә (Интернет челтәрен дә кертеп), 4 тышкы реклама баннеры эскизы бар.
Конкурс материалларын компетентлы жюри тикшерде. Жюри составында Татарстанның әйдәп баручы телерадиокомпанияләре, басма матбугат һәм мәгълүмат агентлыклары вәкилләре эшләде.
Призерлар һәм лауреатлар дипломнарга һәм премияләргә лаек булды.
ВИДЕОМАТЕРИАЛЛАР буенча
«Безопасные дороги – детям!» номинациясе:
1 урын – Камалова Елена Вячеславовна, «Чаллы-ТВ» ТК, Чаллы шәһәре;
2 урын – Нәҗипов Айрат Тәлгать улы, «Яңа гасыр»ТРК, Казан шәһәре;
3 урын – Сәлахова Регина Рафаэль кызы, «Татмедиа» АҖ, «Актаныш-информ», Актаныш авылы;
3 урын – Панина Наталья Леонидовна, «Пятница» ТК, Бөгелмә шәһәре;
кызыксындыру призы – Красильникова Надежда Сергеевна, «Эфир Лениногорск» ТК, Лениногорск шәһәре.
«Будни дорог» номинациясе:
1 урын – Хәйдәров Сергей Рамил улы, «Яңа гасыр»ТРК, Казан шәһәре;
2 урын – Мөхәммәдуллин Салават Раил улы, «Яңа гасыр»ТРК, Казан шәһәре;
3 урын – Комаров Александр Геннадьевич, «Татмедиа» АҖ, «Түбән Кама-информ», Түбән Кама шәһәре;
3 урын – Шумкова Светлана Сергеевна, «Татмедиа» АҖ, «Түбән Кама-информ», Түбән Кама шәһәре;
кызыксындыру призлары – Галиуллин Рамил Рафис улы, «Яңа гасыр»ТРК, Казан шәһәре; Арсланова Алсу Ниязовна, «Татмедиа» АҖ, «Түбән Кама-информ», Түбән Кама шәһәре; Лушникова Наталья Павловна, «Татмедиа» АҖ, «Түбән Кама-информ», Түбән Кама шәһәре.
«На страже дорог» номинациясе:
1 урын – Гобәйдуллина Камилә Фәнис кызы, ТК «Эфир», Казан шәһәре;
2 урын – Хәкимова Нәфисә Габделәхәт кызы, «Яңа гасыр»ТРК, Казан шәһәре;
3 урын – Саттарова Алия Хәбир кызы, «Татмедиа» АҖ, «Зеленый Дол 24», Зеленодольск шәһәре.
«Правила дорожного движения – правила жизни» номинациясе:
1 урын – Рәхимова Регина Рамил кызы, «ТВ-Камск» ҖЧҖ, Түбән Кама шәһәре;
2 урын – Воронина Людмила Ивановна, «Татмедиа» АҖ, «Әлмәт РТВ» ТРК, Әлмәт шәһәре;
3 урын – Камалова Елена Вячеславовна, «Чаллы-ТВ»ТК, Чаллы шәһәре.
«Рыцари дорог» номинациясе:
1 урын – Феофанова Гөлнара Миңнулла кызы, «Зәй ТВ» ТК, Зәй шәһәре;
2 урын – Нәҗипов Айрат Тәлгать улы, «Яңа гасыр»ТРК, Казан шәһәре;
3 урын – Сәлахова Регина Рафаэль кызы, «Татмедиа» АҖ, «Актаныш-информ», Актаныш авылы.
«Застрахован – значит защищен» номинациясе:
1 урын – Шмагин Александр Сергеевич, «Татарстан» ДТРК, Казан шәһәре.
«Социальная реклама» номинациясе:
2 урын – Мальков Максим Борисович, студия Malcolm&Co, Казан шәһәре;
3 урын – Зарипова Зөлфирә Мәннап кызы, «Нур» Арча телестудиясе, Арча шәһәре.
АУДИОМАТЕРИАЛЛАР буенча
«Безопасные дороги – детям!» номинациясе:
1 урын – Крепостина Юлдуз Салихзяновна, «Татарстан радиосы», Казан шәһәре;
2 урын – Гыйльмуллина Гөлинә Мирсәит кызы, «Нократ дулкыннары» радиостанциясе, Мамадыш шәһәре;
3 урын – Шәрәфиева Люция Рафаэль кызы, «Болгар радиосы», Казан шәһәре;
кызынсындыру призы – Шәһәбиева Гөлнара Расил кызы, «Болгар радиосы», Казан шәһәре.
«Будни дорог» номинациясе:
1 урын – Шәрәфиева Люция Рафаэль кызы, «Болгар радиосы», Казан шәһәре;
2 урын – Шәһәбиева Гөлнара Расил кызы, «Болгар радиосы», Казан шәһәре.
Номинация «На страже дорог»:
1 урын – Шәһәбиева Гөлнара Расил кызы, «Болгар радиосы», Казан шәһәре;
2 урын – Кәрамова Миләүшә Искәндәр кызы, «Нур» Арча телестудиясе, Арча шәһәре.
3 урын – Мөхәммәтова Әлфия Марсель кызы, «Актаныш радиосы», Актаныш районы.
«Правила дорожного движения – правила жизни» номинациясе:
1 урын – Гыйбадуллина Ания Рәшит кызы, «Татарстан радиосы», Казан шәһәре;
2 урын – Мөхәммәтова Әлфия Марсель кызы, «Актаныш радиосы», Актаныш районы;
3 урын – Надиева Ләйсән Фәрхәт кызы – «Кукмара авазы» радиостанциясе, Кукмара шәһәре.
«Рыцари дорог» номинациясе
1 урын – Гыйльметдинова Зөлфия Хәтмулла кызы, «Болгар радиосы», Казан шәһәре;
2 урын – Әгъләметдинов Райнур Фоат улы, «Күңел радиосы», Чаллы шәһәре;
3 урын – Әсәнова Алевтина Мансур кызы, «Кукмара авазы» радиостанциясе, Кукмара шәһәре.
«Социальная реклама» номинациясе
1 урын – Легошин Павел Петрович, «Минзәлә ФМ» радиостанциясе, Минзәлә шәһәре;
2 урын – Басыйрова Альбина Муллахандияр кызы, «Күңел радиосы», Чаллы шәһәре;
3 урын – Гыйльмуллина Гөлина Мирсәит кызы, «Нократ дулкыннары» радиостанциясе, Мамадыш шәһәре;
3 урын – Фәттахов Ленар Фоат улы, 40 нчы мәктәп медиаүзәге, Казан шәһәре.
МАТБУГАТТАГЫ ЯЗМАЛАР буенча
«Безопасные дороги – детям!» номинациясе:
1 урын – Миңневәлиева Алинә Наил кызы, «Ялкын» журналы, Казан шәһәре;
2 урын – Кирьянова Лидия Александровна, «Комсомольская правда» газетасы, Казан шәһәре;
3 урын – Хәсәнова Рүзилә Рифкать кызы, «Татмедиа» АҖ, «Актаныш-информ», Актаныш авылы;
3 урын – Уразгильдиева Гөлнур Хәмзә кызы, «Чистай хәбәрләре» газетасы, Чистай шәһәре.
кызыксындыру призлары – Шәрипова Зөлфия Әнвәр кызы, «Сарман» газетасы, Сарман авылы; Яруллина Айгөл Зөфәр кызы, «Яңа Зәй» газетасы, Зәй шәһәре; Саниева Таңсылу Илшат кызы, «Маяк» газетасы, Азнакай шәһәре.
«Будни дорог» номинациясе:
1 урын – Кирьянова Лидия Александровна, «Комсомольская правда» газетасы, Казан шәһәре;
2 урын – Новикова Ирина Петровна, «Зеленодольская правда» газетасы, Зеленодольск шәһәре;
3 урын – Саниева Таңсылу Илшат кызы, «Маяк» газетасы, Азнакай шәһәре;
кызыксындыру призлары – Миңневәлиева Алинә Наил кызы, «Ялкын» журналы, Казан шәһәре; Зиякәева Әлфия Сәгыйть кызы, «Зеленый Дол» газетасы, Зеленодольск шәһәре; Бәдриев Дамир Равил улы, «Шәһри Казан» газетасы, Казан шәһәре.
«На страже дорог» номинациясе
1 урын – Сәләхова Елена Радик кызы, «Татар-информ» мәгълүмат агентлыгы, Казан шәһәре;
2 урын – Бурдин Андрей Дмитриевич, «Челнинские известия» газетасы, Чаллы шәһәре;
3 урын – Низамиева Люция Ярулла кызы, «Әлки хәбәрләре» газетасы, Базарлы Матак авылы.
кызыксындыру призы – Кирьянова Лидия Александровна, «Комсомольская правда» газетасы, Казан шәһәре.
«Правила дорожного движения – правила жизни» оминациясе:
1 урын – Дынник Владимир Геннадьевич, «Казанские ведомости» газетасы, Казан шәһәре;
2 урын – Мозаффарова Эльвира Фирдүс кызы, «Шәһри Казан» газетасы, Казан шәһәре;
3 урын – Зәкиева Гөлсинә Вазыйх кызы, «Татмедиа» АҖ, «Арск-информ» газетасы, Арча шәһәре;
кызыксындыру призы – Дементьев Вячеслав Вячеславович, «Бугульминская газета» газетасы, Бөгелмә шәһәре.
«Рыцари дорог» номинациясе:
1 урын – Сәләхова Елена Радик кызы, «Татар-информ» мәгълүмат агентлыгы, Казан шәһәре;
2 место – Яруллина Айгөл Зөфәр кызы, «Яңа Зәй», Зәй шәһәре;
3 место – Нигъмәтҗанов Фанил Нәҗип улы, «Теләче» газетасы, Теләче авылы.
«Застрахован – значит защищен» номинациясе:
2 урын – Булатов Азат Камил улы, «Avtospravochnaya.com» интернет- порталы, Казан шәһәре;
3 урын – Мозаффарова Эльвира Фирдүс кызы, «Шәһри Казан» газетасы, Казан шәһәре;.
СОЦИАЛЬ РЕКЛАМА БАННЕРЛАРЫ МАКЕТлары буенча
1 урын – Хафизова Гөлнур Хадиулла кызы, Казан шәһәренең фотографлар берлеге;
2 урын – Вафин Ибраһим Абдулла улы, ирекле репортер, Казан шәһәре;
3урын – Кашапов Рафис Фәрит улы, ирекле репортер, Казан шәһәре.
Темага тугрылык өчен:
«Вызов 112» программасы редакциясе, «Яңа гасыр»ТРК, Казан шәһәре;
«Перехват» программасы редакциясе, «Эфир» ТК, Казан шәһәре;
«Түбән Кама-информ», Түбән Кама шәһәре;
«Татар-информ» МА, Казан шәһәре;
«Перекресток» программасы редакциясе «Татарстан радиосы», Казан шәһәре;
Татарстан Республикасы ЮИД матбугат үзәге